Anne Çocuk

Bebek Uyutma Yöntemleri

Anne babaların bebek bakım sırasında en çok korktukları nokta bebeğin uyku düzeninin bozulmasıdır.

Anne babaların bebek bakım sırasında en çok korktukları nokta bebeğin uyku düzeninin bozulmasıdır. Kimi bebekler sorunsuz bir şekilde bebeklik süreçlerini geçirirken, kimileri gece bitmek bilmeyen ağlamaları eşliğinde uykusuz kalarak anne ve babanın düzenini sarsa biliyorlar.

Bebek Uyutma Teknikleri Nelerdir?

Gece uyku problemi yaşayan bebeklerde ilk önce dikkat edilmesi gereken nokta bebeğin herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığıdır. Sağlık sorunu bebekte yok ise ikinci aşama olarak bebek tam olarak doymuş mu? Altı kurumu? gibi soruları takip edip bebeğin A’dan Z’ye hiç bir sorununun olmadığı noktasına varıp, başka işlemlere baş vurmak olacak.

Bebek Uyutma Yöntemi

Bebekler kolları sürekli hareket halinde olunca uyumakta zorluk çekebiliyorlar. Bu gibi durumda bebeği kundaklayıp loş bir ışıkta uyutmaya çalışmak hem bebeği rahatlatacak hem de kısa bir sürede uykuya dalmasına yardımcı olacak.

Müzik Eşliğinde Bebek Uyutma

Uzun süre uyumayan bebeğe ninni söylemekten yorulan ebeveynlerin aklına gelen ilk yöntem müzik eşliğinde bebeklerini uyutmak oluyor. Burada müzik olarak seçeceğiniz ninniler, yavaş ve bebeği rahatlatacak tarzda müzikler olmalıdır.

Bebeğinizi uyutmadan önce yaptıracağınız ılık bir banyo ile çok daha çabuk uykuya dalmasını sağlamış olacak. Ilık bir banyodan sonra bebek yağı ile masaj yaparak gergin olan bebeğinizin gevşemesini sağlayarak derin bir uyku uyumasını sağlamış oluyorsunuz.

İnternet de yapacağınız araştırmalar sonucunda bebeğinizin kısa sürede uykuya dalması için bir çok alternatif yöntem ile karşılaşacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken, bu yöntemlerin bebeğinizin üstünde bir mucize gerçekleştireceği düşüncesine kapılmamanız.

Bir tül bez yardımı ile bebeğiniz gözünden aşağıya doğru hareket ettirerek, bu uygulamayı 40 saniye boyunca tekrarlamalısınız. Bebek burada gözlerini sürekli açıp kapatacağı için kısa sürede yorgun düşüp uyumuş oluyor.

Kapalı